Gå til indhold
Eksklusiv skønhedspleje – Fri fragt over 599 kr.
★★★★★ Fremragende på Trustpilot – 4,9 af 5 fra over 400 anmeldelser
Hurtig og sikker levering (1-3 hverdage)
Menu Menu
Beauty By MBeauty By M Beauty By M
  • Book en tid Book
  • Kurv
Skift menu
Populære brands
  • KalahariKalahari
  • MedexMedex
  • Team Dr. JosephTeam Dr. Joseph
  • iS ClinicaliS Clinical
Mest populære produkter
  • Kalahari Essential Daily Moisturiser 50ml - Fugtgivende dagcreme med Shea Smør og Retinol Kalahari - Essential Daily Moisturiser | 50ml 310,00 kr
  • Make Up Factory Lash Explosion Mascara 14ml - Volumizing formel til dramatiske vipper Make Up Factory - Lash Explosion | 14ml 179,00 kr
  • Vita Liberata - Body Blur Kropsmakeup | 100 ml Vita Liberata - Body Blur Kropsmakeup | 100 ml 349,00 kr
  • Selvbruner bodyloation Vita Liberata - The Gradual Build | 200 ml 175,00 kr
  • Tolure Hairplus vippeserum 3ml - Effektiv formel til længere vipper og fyldigere bryn Tolure Hairplus - Vippeserum til Længere Vipper & Fyldigere Bryn | 3ml 599,00 kr
  • En ultrarig og luksuriøs natcreme til alle hudtyper, der støtter hudens genopbygnings-proces om natten samtidig med, at den tilfører en masse fugt til din hud. Kalahari - Evening Moisturiser | 50 ml 315,00 kr
Fra Beauty-Hjørnet
  • Brightening Vitamin C Serum: Glow i sin reneste form Brightening Vitamin C Serum: Glow i sin reneste form
  • iS Clinical Active Serum & C-vitamin: Sådan sammensætter du den ultimative rutine iS Clinical Active Serum & C-vitamin: Sådan sammensætter du den ultimative rutine
  • Kvinde får påført EMT-maske under Beauty Angel lysterapibehandling Alt du skal vide om Beauty Angel EMT-masker

Varen er lagt i indkøbskurven

  • Ansigtspleje
    • Find din hudplejerutine Ved du ikke, hvor du skal starte? Syv spørgsmål, to minutter.
      1. Rens 2. Peeling 3. Toner 4. Serum 5. Øjenpleje 6. Ansigtscreme 7. Maske 8. SPF

      Shop efter hudtype

      • Tør hud
      • Sensitiv hud
      • Normal hud
      • Kombineret hud
      • Fedtet hud

      Shop efter hudtilstand

      • Moden hud
      • Fine linjer & rynker
      • Dehydreret & sart hud
      • Træt & glansløs hud
      • Urenheder & porer
      • Rødme & couperose
      • Pigmentpletter
      • Mørke rande & poser

      Shop efter ingrediens

      • Hyaluronsyre
      • Peptider
      • C-vitamin
      • Frugtsyre (AHA)
      • Salicylsyre (BHA)
      • Retinol (A-vitamin)

      Redskaber & lysterapi

      • LED-lysmaske
      • Gua Sha & ansigtsredskaber

      Vores mærker

      • Vores 5 hovedmærker

        Medex Kalahari Team Dr. Joseph iS Clinical CF Ceuticals
      Beauty-Hjørnet Sådan sammensætter du den ultimative C-vitamin-rutine Bestseller Essential Daily Moisturiser · 310,00 kr. Book en tid Book en behandling i klinikken
  • Krops & Fodpleje
    • Krop

      • Bodylotion & kropsolie
      • Kropsvask & sæbe
      • Skrub & peeling
      • Alle kropsprodukter

      Fødder & særlig pleje

      • Fodpleje
      • Gehwol fodpleje
      • Balsam & specialcreme
      • Efter hårfjerning

      Sol, selvbruner & duft

      • Solbeskyttelse til krop
      • Selvbruner til krop
      • Deodorant & duft

      Mærker

      • Team Dr. Joseph
      • Kalahari
      • Gehwol
      • Medex
      • Lycon
      Beauty-Hjørnet Dynamic Recreation Back Massage – Velvære på Højt Plan Bestseller Hemp Nation Bodylotion · 289,00 kr. Book en tid Book en behandling i klinikken
  • Hånd & Neglepleje
    • Negle

      • Neglelak
      • CND Vinylux
      • Neglepleje & behandling
      • Neglelakfjerner
      • Negleredskaber

      Hænder

      • Håndcreme
      • Håndpleje
      • Alle håndprodukter

      Mærker

      • CND
      • Kalahari
      • Team Dr. Joseph
      Beauty-Hjørnet Alt du skal vide om Beauty Angel EMT-masker Bestseller RescueRXx · 69,00 kr. Book en tid Book en behandling i klinikken
  • Make up
    • Øjne

      • Mascara
      • Øjenskygge
      • Eyeliner & kohl
      • Falske vipper
      • Alle øjenprodukter

      Ansigt

      • Foundation & concealer
      • Pudder & mineralpudder
      • Blush, bronzer & highlighter
      • Primer & setting spray
      • Alle ansigtsprodukter

      Læber & bryn

      • Læbestift
      • Lipgloss
      • Læbepleje
      • Alle læbeprodukter
      • Bryn & brynfarve

      Børster & mærker

      • Børster & pensler
      • Tilbehør & redskaber
      • Sandstone
      • Inglot
      • Make Up Factory
      Beauty-Hjørnet Hvorfor skal man vælge Brow- og Lash Lift? Bestseller Lash Explosion Mascara · 179,00 kr. Book en tid Book en behandling i klinikken
  • Livsstil
    • Duft & hjem

      • Duftlys & diffuser
      • Kosttilskud & te

      Hårpleje

      • Alle hårplejeprodukter
      • Shampoo
      • Balsam & kur

      Mærker

      • Kalahari
      • Nutrinic
      Beauty-Hjørnet Kender du Singing Bowls? Bestseller African Flowers Hair & Body Mist · 379,00 kr. Book en tid Book en behandling i klinikken
  • Brands
    • Australian Gold
    • b.tan
    • Carroten
    • CF Ceuticals
    • CND
    • Colorescience
    • Coola
    • G Beauty Lashes
    • Gehwol
    • Inglot
    • iS Clinical
    • Kalahari
    • Louise Nørgaard
    • Lycon
    • Magnesium Goods
    • Makeup Factory
    • Medex
    • Minetan
    • Nail Diva
    • Nutrinic
    • Organic Konjac
    • Real Rebel
    • Refectocil
    • Revitalash cosmetics
    • Sandstone
    • Sea Magik
    • Susanne Melchiorsen
    • Team Dr. Joseph
    • Tolure Cosmetics
    • Tweezerman
    • Vita Liberata
    • Ærlig parfume
  • Tilbud
    • Se alle tilbud
      b.tan – Glow Your Own Way | 473 ml−40 % b.tan b.tan – Glow Your Own Way 81 kr 135 kr Brusebadssandal – Nem Fodrens, Massage & Peeling i Badet−50 % Beauty By M Brusebadssandal – Nem Fodrens, Massage & Peeling i Badet 147,50 kr 295 kr Vita Liberata - Self Tanning Anti Age Serum | 15 ml−50 % Vita Liberata Vita Liberata - Self Tanning Anti Age Serum 149,50 kr 299 kr b.tan - Glow Your Own Way + Shimmer | 473 ml−40 % b.tan b.tan - Glow Your Own Way + Shimmer 96 kr 160 kr iS Clinical - Pure Renewal Collection−20 % iS Clinical iS Clinical - Pure Renewal Collection 2.730 kr 3.410 kr Team Dr. Joseph - Julekalender 2026 | Forudbestilling−48 % Team Dr. Joseph Team Dr. Joseph - Julekalender 2026 2.999 kr 5.800 kr

      Tilbud efter kategori

      • Makeup på tilbud
      • Hudpleje & krop på tilbud

      Godt at vide

      • Bedst sælgende produkter
      • Find din hudplejerutine

      Handel hos os

      • Alle tilbud
      • Book en behandling
  • Behandlinger
  • Beauty Hjørnet
  • Ansigtspleje
    • Alle hudplejeprodukter
    • Efter produkt
      • Rens
      • Peeling
      • Toner
      • Serum
      • Øjenpleje
      • Ansigtscreme
      • Ansigtsmasker
      • Solbeskyttelse
      • LED-lysmaske
      • Gua Sha & ansigtsredskaber
    • Efter hudtype
      • Tør hud
      • Sensitiv hud
      • Normal hud
      • Kombineret hud
      • Fedtet hud
    • Efter hudtilstand
      • Moden hud
      • Fine linjer & rynker
      • Dehydreret & sart hud
      • Træt & glansløs hud
      • Urenheder & porer
      • Rødme & couperose
      • Pigmentpletter
      • Mørke rande & poser
    • Efter ingrediens
      • Hyaluronsyre
      • Peptider
      • C-vitamin
      • Frugtsyre (AHA)
      • Salicylsyre (BHA)
      • Retinol (A-vitamin)
    • Vores mærker
      • Medex
      • Kalahari
      • Team Dr. Joseph
      • iS Clinical
      • CF Ceuticals
    • Find din hudplejerutine
    • Book en tid i klinikken
  • Krops & Fodpleje
    • Alle krops- & fodplejeprodukter
    • Krop
      • Bodylotion & kropsolie
      • Kropsvask & sæbe
      • Skrub & peeling
      • Deodorant & duft
    • Fødder
      • Alle fodplejeprodukter
      • Gehwol
      • Efter hårfjerning
    • Sol & selvbruner
      • Solbeskyttelse til krop
      • Selvbruner til krop
  • Hånd & Neglepleje
    • Alle hånd- & negleprodukter
    • Negle
      • Neglelak
      • CND Vinylux
      • Neglepleje & behandling
      • Negleredskaber
    • Hænder
      • Håndcreme
      • Håndpleje
  • Make up
    • Alle makeupprodukter
    • Øjne
      • Alle øjenprodukter
      • Mascara
      • Øjenskygge
      • Eyeliner & kohl
      • Falske vipper
    • Ansigt
      • Alle ansigtsprodukter
      • Foundation & concealer
      • Pudder
      • Blush
      • Bronzer
    • Læber & bryn
      • Alle læbeprodukter
      • Læbestift
      • Lipgloss
      • Læbepleje
      • Bryn & brynfarve
    • Børster & pensler
  • Livsstil
    • Alle livsstilsprodukter
    • Duft & hjem
      • Duftlys
      • Massagelys
      • Diffuser
      • Te
    • Hårpleje
  • Brands
    • Australian Gold
    • b.tan
    • Carroten
    • CF Ceuticals
    • CND
    • Colorescience
    • Coola
    • G Beauty Lashes
    • Gehwol
    • Inglot
    • iS Clinical
    • Kalahari
    • Louise Nørgaard
    • Lycon
    • Magnesium Goods
    • Makeup Factory
    • Medex
    • Minetan
    • Nail Diva
    • Nutrinic
    • Organic Konjac
    • Real Rebel
    • Refectocil
    • Revitalash cosmetics
    • Sandstone
    • Sea Magik
    • Susanne Melchiorsen
    • Team Dr. Joseph
    • Tolure Cosmetics
    • Tweezerman
    • Vita Liberata
    • Ærlig parfume
  • Tilbud
    • 3 for 299 – CND Vinylux
    • Alle tilbud
  • Behandlinger
  • Beauty Hjørnet
  • Book en tid
  • Log ind
  • Hjem
  • Bodylotion
  • Medex Xenymphus - Essential Complex Body Milk | 250 ml / 500 ml
  • Giv din hud dyb næring og optimal pleje med Medex Essential Complex Bodymilk - Her i 250 ml tube.
  • Giv din hud dyb næring og optimal pleje med Medex Essential Complex Bodymilk - Her i 500 ml pumpeflaske.
  • Giv din hud dyb næring og optimal pleje med Medex Essential Complex Bodymilk - Her i 250 ml tube.
  • Giv din hud dyb næring og optimal pleje med Medex Essential Complex Bodymilk - Her i 500 ml pumpeflaske.
Fremragende 4.9 ud af 5 ★ Trustpilot

Medex Xenymphus - Essential Complex Body Milk | 250 ml / 500 ml

Let bodylotion med urea og B3-vitamin til kroppen

245,00 kr
245,00 kr
0,98 kr / ml
Autoriseret forhandler af Medex
Fragt beregnes ved kassen.
Monica, Kosmetiker og ejer af Beauty by M

Monica, Kosmetiker og ejer af Beauty by M

Essential Complex Body Milk modvirker stramhed, så kroppen føles smidig og behagelig efter brusebadet.
Fordele
  • ✓Lindrer tørre områder på albuer og skinneben
  • ✓Beroliger kroppen med kamilleblomstvand
  • ✓Fordeler sig let på hele kroppen
Størrelse:

På lager: Klar til levering
Levering 1–3 hverdage.

  • Apple Pay
  • Google Pay
  • Mastercard
  • MobilePay
  • Visa
  • anyday
Levering 1-3 hverdage
Fri fragt over 599 kr
Elsket af 34.000+ kunder
Dansk virksomhed

Essential Complex Body Milk fra Medex er en bodylotion, der tilfører fugt til tør kropshud. Du opnår en smidig og velplejet krop, når du træder ud af badet.

Bodylotionen har en let konsistens, der glider ubesværet over huden og sikrer en behagelig følelse. Du masserer bodylotionen ind med rolige strøg, så vævet tager godt imod indholdet. Hvedeprotein og kamilleblomstvand tilfører huden en diskret urteduft.

Sådan bruger du bodylotionen
  • Fordel bodylotionen på ren kropshud efter badet.
  • Massér bodylotionen ind i huden med rolige cirkelbevægelser.
  • Stryg bodylotionen over udsatte steder som albuer og knæ.
  • Lad huden tørre et kort øjeblik, før du tager tøj på.
Vigtige ingredienser
  • B3-vitamin: Hjælper huden med at holde på fugten, så kroppen føles veltilpas, når du har tørret dig.
  • Urea: Binder fugt i de tørre hudlag, så huden bevarer sin blødhed.
  • Kamille: Beroliger huden på kroppen og skaber behagelig ro på ren hud.
  • E-vitamin: Beskytter huden mod udtørring og bidrager til en blød fornemmelse.
Gode råd fra klinikken

Opbevar bodylotionen ved stuetemperatur, så den ikke står i direkte sol. Bodylotionen gør gavn i vintermånederne, hvor kold luft udtørrer kropshuden. Beauty by M er autoriseret dansk forhandler af Medex med hurtig levering og fri fragt over 599,-.

Få flere gode råd og tips i Beauty-Hjørnet her.

Ingredienser (INCI)

AQUA, DICAPRYLYL ETHER, CAPRYLIC/CAPRIC TRIGLYCERIDE, OCTYLDODECANOL, CETEARYL GLUCOSIDE (AND) CETEARYL ALCOHOL, PROPANEDIOL, GLYCERIN, HYDROGENATED VEGETABLE OIL, SODIUM PCA (AND) SODIUM LACTATE (AND) FRUCTOSE (AND) GLYCINE (AND) NIACINAMIDE (AND) UREA (AND) INOSITOL, CHAMOMILLA RECUTITA FLOWER WATER, HYDROLYZED WHEAT PROTEIN, GLYCERYL STEARATE, TOCOPHEROL (AND) HELIANTHUS ANNUUS (SUNFLOWER) SEED OIL (AND) GLYCERYL STEARATE, SODIUM CETEARYL SULFATE, XANTHAN GUM, PARFUM, CITRIC ACID, SALICYLIC ACID, PHENETHYLALCOHOL, SORBITAN CAPRYLATE, ETHYLHEXYLGLYCERIN, SORBIC ACID, o-CYMEN-5-OL, CINNAMYL ALCOHOL, CITRONELLOL, COUMARIN, HYDROXYCITRONELLAL, LIMONENE, LINALOOL, ALPHA-ISOMETHYL IONONE

Ingredienslisten kan ændre sig, hvis producenten justerer opskriften. Hos Beauty by M anbefaler vi derfor, at du altid tjekker leverandørens egen side, for eksempel medex.eu, for den nyeste liste.

Spørgsmål & svar
Du smører bodylotionen på efter et brusebad, mens huden endnu er fugtig, så den bedst holder på væsken.
Bodylotionen har en let konsistens, der trænger ind og efterlader huden blød og veltilpas.
Essential Complex Body Milk passer til dig, der oplever tør hud på kroppen efter en tur under bruseren.
Købes ofte sammen med
Essential Complex Bath Oil – Luksuriøs Pleje til Din Krop.
Medex
Medex - Essential Complex Bath Oil | 500 ml
385,00 kr
385,00 kr
0,77 kr / ml
250 ml. Essential Complex Crème De Douche er en unik Showergel fra Medex, beriget med planteproteiner, der opretholder din huds beskyttende lag!
Medex
Medex Xenymphus - Essential Complex Crème De Douche | 250 ml / 500 ml
Fra 175,00 kr
Fra 175,00 kr
0,70 kr / ml
Body Peeling Strong fra Medex' Xenymphus-linje - indeholder Silica og Kaolin.
Medex
Medex Xenymphus - Body Peeling Strong | 500 ml
620,00 kr
620,00 kr
1,24 kr / ml
Tag et dyk ind i historiens badekultur med Magnesium Bath Salt fra Medex.
Medex
Medex - Magnesium Bath Salt
340,00 kr
340,00 kr
0,49 kr / g
Fremragende
4.9 ud af 5 | 410+ anmeldelser
Trustpilot
Dorthe Hansen
Altid et dejligt sted
Altid et dejligt sted at komme. Pigerne er altid fantastisk gode til at vejlede en i, hvilke produkter man præcis skal vælge at bruge ☺️
Elena Pedersen
Hurtig levering! 😍
Hurtig levering, flot pakket ind og bare mega lækre produkter! Og ikke nok med det, så er det bare nogle mega søde og dygtige piger, der står bag.
Mette Holm
Dejligt sted at handle ❤️
Fantastisk sted at handle. Fandt tilfældigt Beauty By M på nettet, da min lokale klinik lukkede ned. Jeg kan give min absolut varmeste anbefaling herfra!
Tina
Leveringen fejler aldrig
Jeg køber altid mine faste hudplejeprodukter hos Beauty by M. Leveringen fejler simpelthen aldrig, og pakken kommer altid lynhurtigt frem.

Du vil måske også syntes om

Tilmeld dig vores nyhedsbrev!

Tilmeld dig "Skønhedsuniverset" nu og få vores 5 bedste tips til en hud med masser af glød samt meget andet....

Customer Reviews

Based on 1 review
Write a review
100%
(1)
0%
(0)
0%
(0)
0%
(0)
0%
(0)
h
hanne schjærff

Dejlig

Information
  • Om os
  • Forside
  • Book en tid
  • Vilkår
  • Retur
  • Behandlinger
  • Servicevilkår
  • Tilbagebetalingspolitik
  • Gavekort
  • Beauty-Hjørnet
Kundeservice

Beauty by M
Nørregade 32
9850 Hirtshals
info@beautybym.dk

Tlf : 51815341
Cvr : 38536508

Åbningstider

Mandag: 08:00-17:00
Tirsdag: 08:00-17:00
Onsdag: 09:00-19:00
Torsdag: 09:00-16:00
Fredag: 09:00-16:00
Lørdag: Lukket
Søndag: Lukket

Tilmeld dig vores nyhedsbrev!

Tilmeld dig "Skønhedsuniverset" nu og vær med i konkurrencen om den populære Medex Hand & Body Cream samt meget andet....

Din indkøbskurv

Din indkøbskurv er tom

Tilbage til butikken

Har du en konto?

Log ind for at gennemføre købet hurtigere.

Indlæser...

Særlige instruktioner til ordre
Inklusive afgifter. Levering beregnes ved betaling.
Subtotal
0,00 DKK
  • Apple Pay
  • Google Pay
  • Mastercard
  • Union Pay
  • Visa
  • anyday
  • Hele siden bliver genindlæst, når du vælger et afsnit.
Se alle detaljer
599